bckgound

What pollies own, owe & are given

Click to view the option being displayed or select another option. Mouse over icons for details. Click on menu pinned to the top of each page to switch between projects.

Official portrait of Andrew Broad

On behalf of the National Party of Australia, Former Member for Mallee, Andrew Broad declared 37 interests


45th Parliament

Last declaration in AusGov.info database from Andrew Broad is dated 2nd April 2019

The pecuniary interests register only includes suburb (and sometimes only a general geographic area). Geocoding is done at suburb/postcode level with differentiations made where there is more than one property to a single suburb to allow each record to remain visible. These lat/lon used within each suburb are random & not intended to indicate exact locations of properties declared.

Click on headings for details
1 45th parliament Ownership of Primary Production/Residence in Bendigo VIC AustraliaSelf31st Aug 2016
2 45th parliament Ownership of Residence in Mildura VIC AustraliaSelf/Spouse31st Aug 2016
3 45th parliament Ownership of house in Red Cliffs VIC AustraliaSpouse2nd Apr 2019
4 45th parliament Ownership of investment property in Mildura VIC AustraliaSpouse31st Aug 2016
5 45th parliament Ownership of investment property in Canberra ACT AustraliaSpouse31st Aug 2016
6 45th parliament Australian Made Australian Grown Post position, not currently heldSelf31st Aug 2016
7 45th parliament National Farmers Federation Post position, not currently heldSelf31st Aug 2016
8 45th parliament Victorian Farmers Federation Post position, not currently heldSelf31st Aug 2016
9 45th parliament Owner Primary Production Self31st Aug 2016
10 45th parliament Owner Primary Production Spouse31st Aug 2016
11 45th parliament Money owed Bendigo BankSelf31st Aug 2016
12 45th parliament Money owed Bendigo BankSpouse31st Aug 2016
1345th parliament Bank accounts Bendigo Bank Self 31st Aug 2016
1445th parliament Superannuation Asgard Self 31st Aug 2016
1545th parliament Bank accounts Bendigo Bank Spouse 31st Aug 2016
1645th parliament Superannuation First State Super Spouse 31st Aug 2016
1745th parliament Aircraft Self31st Aug 2016
1845th parliament Farm Machinery Self31st Aug 2016
1945th parliament Livestock Self31st Aug 2016
2045th parliament Livestock Spouse31st Aug 2016
2145th parliament Proceeds from Primary Production Business Self31st Aug 2016
2245th parliament Rental income - Mildura investment property Spouse27th Feb 2018
2345th parliament Share of proceeds from Primary Production Business Spouse31st Aug 2016
2445th parliament Wages Spouse31st Aug 2016
2545th parliament Telstra Cell Fi trial mobile booster for PPV (value $1000) Self2nd Jan 2018
2645th parliament Membership to Qantas Chairman's Lounge Self31st Aug 2016
2745th parliament Virgin Australia complimentary The Club Membership Self31st Aug 2016
2845th parliament Membership to Qantas Chairman's Lounge Spouse31st Aug 2016
2945th parliament Virgin Australia complimentary The Club Membership Spouse31st Aug 2016
3045th parliament Visited Bangladesh with a UNICEF delegation in role as Co-Chair of Parliamentary Friends of UNICEF. Purpose of trip was to look at role of Australian Aid, and the plight of Rohinga refugees. Economy class flights, accommodation and other trip costs funded by UNICEF. (January 2018) Self5th Feb 2018
3145th parliament Charter flights to the value of $500 (Dec 2017) Self2nd Jan 2018
3245th parliament Australian Parliamentary visit to the United Arab Emirates, incorporating Australia Unlimited Trade Fair, meeting with Australian Embassy staff, Australian Defence Force personnel, UAE/Australia Food Security Briefing, and tour of a Nuclear Power Plant. HH The Crown Prince of Abu Dhabi. 10/4/14 - 17/4/14 Self31st Aug 2016
3345th parliament Visit to Papua New Guinea as a guest of Save the Children Australia. Purpose of the trip was to look at Australian Aid in PNG. Visited Port Moresby and Goroka. Trip was funded by the Bill and Melinda Gates Foundation. 27th July 2015 - 31st July 2015 Self31st Aug 2016
3445th parliament Victorian Farmers Federation Self31st Aug 2016
3545th parliament National Party of Australia Self31st Aug 2016
3645th parliament Victorian Farmers Federation Spouse31st Aug 2016
3745th parliament National Party of Australia Spouse31st Aug 2016

No interests have been deleted by Andrew Broad since this project was last updated